lupa x
user

Jak se lidé cítí? Praha to ukáže na mapě

Jak se lidé cítí? Praha to ukáže na mapě

11.05.2021

Pro města a obce

Jak se lidé cítí? Praha to ukáže na mapě

“Pocitová mapa” je pro Pražany příležitostí měnit nejen svou domovskou městskou část v příjemné místo k životu. Aktivita probíhá ve spolupráci Národní sítě Zdravých měst ČR s Magistrátem hl. m. Prahy.

Jedenáctého května 2021 odstartovala v Praze unikátní kampaň „Pocitová mapa Zdravá Praha 2021“, která umožní občanům online vyjádřit se k místu, kde žijí, pracují a tráví volný čas. Zapojit se v průběhu května až září mohou všechny pražské městské části a jejich občané. Jedná se o první velký krok Magistrátu v rámci programu Zdravé město Praha.

Princip Pocitové mapy je jednoduchý.

Na adrese www.pocitovemapy.cz/praha/ naleznou obyvatelé rozcestník jednotlivých městských částí. Vyberou si jednu z nich, případně i více, a vyjádří se k několika otázkám.

Práce s mapou je intuitivní. Občané jednoduše „špendlíkem“ označí místo, na které je příslušný dotaz směrován, např. zde rád trávím volný čas, zde se necítím bezpečně, zde je zanedbané místo atd. Celé hlasování nezabere více než 15 minut a jeho výsledek poslouží jako důležitý podklad pro rozvojové plány jak jednotlivých MČ, tak i hlavního města Prahy.

Zapojení Prahy do využití pocitových map je výjimečnou aktivitou, která dosud v tomto rozsahu nebyla v ČR realizována. Jedná se o moderní nástroj, který jednoznačně podporuje snahu hlavního města o aktivní participaci lidí. „Pocitová mapa je pro obce skvělým nástrojem pro získání zpětné vazby občanů, a to nejen ve stávající době, kdy se většina aktivit nutně odehrává online. Velmi vítáme, že se i Praha jako hlavní město a dlouholetý člen naší asociace, rozhodlo tento nástroj využít. Věříme, že tyto zkušenosti poslouží do budoucna například pro jednotlivé Zdravé kraje.“, doplňuje Radka Švíková za asociaci Zdravých měst.

Magistrát hlavního města Prahy připravil tuto kampaň pod záštitou radního Adama Zábranského na podnět Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM). Kampaň využívá mnoholeté zkušenosti, které asociace NSZM má s pocitovými mapami napříč celou republikou. Informační systém, v němž kampaň probíhá, technicky spravuji geoinformatici z Univerzity Palackého v Olomouci.

Podrobné informace zde:
https://www.pocitovemapy.cz/praha/
https://zdravapraha.praha.eu

Komentáře

0 komentářů