lupa x
user

Německo rozvolňuje opatření pro české dopravce

Německo rozvolňuje opatření pro české dopravce

27.03.2021 , Aktualizováno 26.03.2021

Pro města a obce

Německo rozvolňuje opatření pro české dopravce

Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. ČTK to v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. Turismus ale i nadále možný nebude, nezbytné cesty do Německa budou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény.

Rozvolnění nastává poté, co Německo oznámilo, že vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko s účinností od neděle 28. března ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček připomněl, že povinné testování řidičů kamionů způsobovalo velké komplikace. "Viděli jsme kolony stovek kamionů na hranicích, v zimě museli na testování či hraniční kontrolu čekat hodiny. Opakovaně jsme proti tomu protestovali, podpořily nás i další státy. Zrušení této podmínky proto přinese větší plynulost přeshraniční dopravy nejen v Česku, ale po celé Evropě," komentoval rozvolnění Petříček.

Průjezd Německem bez testu bude možný i pro osobní dopravu. Zároveň ale podle ministerstva platí, že při průjezdu Německem je nutné splnit podmínky vstupu do cílové země, nejčastěji jde o negativní test. "Tranzit bez nutnosti předložení testu se vztahuje i na cesty na německá letiště. Naopak při příletu do Německa musí mít cestovatel negativní test už před nástupem do letadla," uvedl tiskový odbor.

V souvislosti se změnou německých pravidel nebyla podle ministerstva zatím vyjasněna otázka pendlerů. "Dá se ale předpokládat, že obě sousední spolkové země, Sasko a Bavorsko, budou chtít podobně jako začátkem roku zavést vlastní výjimky pro uplatňování karantény," míní resort.

Zdroj: ČTK

Komentáře

0 komentářů