lupa x
user

Zdravotnický holding Plzeňského kraje končí

Zdravotnický holding Plzeňského kraje končí

10.03.2021

Pro města a obce

Zdravotnický holding Plzeňského kraje končí

Ke konci letošního roku skončí holdingové uspořádání nemocnic, které provozuje Plzeňský kraj. Do holdingu bylo sdruženo 6 krajských nemocnic v roce 2003. Během let se nepodařilo to hlavní – snížit náklady na jejich provoz.

Pro letošní rok je v rozpočtu Plzeňského kraje plánováno na provoz nemocnic přes 200 milionů korun. Většina zastupitelů ale počítá víceméně s tím, že náklady se ještě zvýší kvůli pandemii koronaviru, protože platby za obvyklé úkony budou nižší a příplatky za péči o koronavirové pacienty je nenahradí. Na vině vysokým provozním nákladům je především úhradová vyhláška a platby zdravotních pojišťoven, které za stejné úkony proplácí větší částky fakultním (státním) nemocnicím oproti menším regionálním zařízením.

Zdravotnický holding Nemocnice Plzeňského kraje a.s. dosud zahrnuje čtyři nemocnice – Klatovy, Rokycany, Domažlice, Stod a dvě nemocnice následné péče v Plané a Horažďovicích. Jednotlivé nemocnice by měly tedy od příštího roku fungovat samostatně, s tím, že Klatovská nemocnice bude plnit úlohu centrálního zařízení, které bude garantovat například společné nákupy, IT a kooperace.

Původní zpráva

Komentáře

0 komentářů