lupa x
user

Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru

Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru

28.02.2021 , Aktualizováno 27.02.2021

Pro města a obce

Na webech je 11 milionů zmínek o koronaviru

Téma očkování v souvislostí s onemocněním covid-19 rezonuje v sociálních médiích už od ledna 2020, kdy se o nemoci začaly objevovat první informace. V období od loňského ledna do konce ledna 2021 bylo o této problematice publikováno 1,14 milionu příspěvků. Uživatelé nejčastěji diskutovali na sociální sítí Facebook, kde bylo publikováno 909.500 zmínek na téma vakcinace proti koronaviru, ukázala analýza.

O "západních" vakcínách Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca nejvíce informují zpravodajské weby novinky.cz, lidovky.cz a eurozprávy.cz, čtvrtina všech příspěvků publikovaných o ruské vakcíně Sputnik V pak pochází ze stejnojmenného serveru Sputnik Česká republika. Debata o koronaviru je podle Newtonu již od začátku zpolitizovaná. Největší počty sdílení mají příspěvky Tomia Okamury.

V debatách uživatelé předpokládali, že vývoj vakcíny na koronavirus bude probíhat obdobným způsobem a v nejbližší době se očkování nedočkají. S rostoucím počtem informací o nákaze koronavirem a jeho možných mutacích rostla i skepse vůči účinnosti vakcíny. Když na konci ledna média informovala o vědcích z Hongkongu, kteří vyvinuli vakcínu a potřebují čas na její testování, uživatelé na sítích diskutovali, jak je taková rychlost možná, objevovaly se konspirační příspěvky o skrytých čipech a kontrole lidstva.

"Tento typ komentářů se vyskytoval v průběhu roku u většiny příspěvků, které informovaly o vývoji vakcín po celém světě. Časté sdílení nepodložených a zavádějících faktů zejména o vakcínách společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca ovlivňovalo rétoriku diskutujících a prohlubovalo jejich postoj vůči vakcinaci," uvedla analytička Newton Media Martina Maňhalová.

Debaty o očkování se typicky kumulovaly pod Facebookovými příspěvky zpravodajskıch webů nebo influencerů z řad politiků, známých osobností a odborníků. Největší počet Facebookových příspěvků o vakcinaci ze zpravodajských webů publikovala stránka EuroZprávy.cz, následně Zpravodajství FTV Prima a Sputnik Česká republika. Největší diskuse však probíhaly pod příspěvky účtů ČT24, Novinky.cz, TN.cz a iDnes.cz.

Orgány státní správy na svých sociálních sítích rovněž informovaly o problematice očkování. Na Facebooku a Twitteru publikoval Úřad vlády 113 příspěvků, ministerstvo zdravotnictví 120 příspěvků. Jejich příspěvky byly však oproti jiným účtům sdíleny minimálně (dohromady 2275 sdílení), nezískaly ani významné množství interakcí.

Komentáře

0 komentářů