lupa x
user

Odhalte krásu jihozápadních Čech

Odhalte krásu jihozápadních Čech

05.10.2020 , Aktualizováno 06.01.2021

PRO města a obce

Odhalte krásu jihozápadních Čech

Co mají společného šumavské slatě, vodáci na berounce či světoznámé pivo? přece plzeňský kraj!

Máte rádi pivo? Pak rozhodně musíte zavítat do Plzně, kde k návštěvě láká nejen Pivovarské muzeum, ale i samotný pivovar. Velkým lákadlem je i nejvyšší kostelní věž v Čechách, tajuplné historické podzemí nebo třetí největší synagoga v Evropě. S dětmi zajděte do ZOO a DinoParku či do interaktivního centra Techmania. A pak už je jen na vás, kam se vydáte dále.

Jižně od Plzně narazíte na zajímavé město Přeštice s barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie, vystavěným podle návrhu slavného Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Mimochodem, věděli jste, že právě toto město proslavil chov původního českého plemene prasat? V Klatovech najdete unikátní jezuitské katakomby, do Sušice se vydají sběratelé zápalkových nálepek a při návštěvě Tachova budete obdivovat unikátně zachovalé městské hradby. V Domažlicích vystoupáte na známou šikmou věž, abyste se pak s lahodnou chutí chodských koláčů na jazyku vydali dále. Kouskem Japonska překvapí zahrada u zámku Ronšperk v Poběžovicích, ve Světcích spatříte velkolepou jízdárnu, která měla být chloubou rodu Windischgrätzů.

Milovníci technických památek by se měli stavit v Pňovanech. Protože právě u této obce překlenuje řeku Mži impozantní železniční most, který má podobného „kolegu“ až v daleké Číně. Za půvabem šlechtických sídel se vydejte do Zbirohu nebo na vodní hrad Švihov, kde se přenesete do slavné pohádky o Popelce, báseň Jana Nerudy vás zavede na hrad Velhartice a za Černými barony se vypravíte na Zelenou Horu u Nepomuku. Kouzlo dávných časů vás ovane na zřícenině hradu Rabí, kde Jan Žižka přišel o své druhé oko, za dávnými legendami se vydejte na Radyni či na Kašperk, který je nejtajemnějším hradem u nás.

Za sportem a poznáním přírodních krás

Plzeňský kraj je přitažlivý i zajímavostmi přírodními. Panenská krása Černého a Čertova jezera vás doslova uchvátí, svou magií a příslibem tajemna přitáhnou šumavské slatě. Při pohledu na pokroucené stromy v křivoklátských lesích pochopíte, proč se jmenují tak, jak se jmenují, a objevitelem dosud neprobádaného se můžete stát v Brdech. Při pohledu na unikátní Vchynicko-tetovský plavební kanál zjistíte, že do krajiny zapadá tak přirozeně, jako by ani nebyl vybudován lidskýma rukama. A až se budete toulat Domažlickem, pak vězte, že tady od pradávna vládli slavní Psohlavci. Plzeňský kraj je zároveň rájem vodáků, a když se k nim na Berounce či Otavě přidáte, zjistíte, že jste našli vášeň na celý život. Je i to mekka lyžařů, kteří nedají dopustit na putování na běžkách zasněženými pláněmi Šumavy či na skvělé sjezdy a uchvacující výhledy ve vyhlášených i skromnějších lyžařských střediscích.

Knihy představují kraj nejen z nebe

A je toho mnohem, mnohem více, co můžete při putování Plzeňským krajem objevit. Proto podlehněte pokušení a vydejte se sem v létě či v zimě, s partou přátel nebo rodinou. A pokud by vám to přece jen z nějakého důvodu nevyšlo, poznejte krásy tohoto úžasného kraje prostřednictvím neopakovatelných nebeských pohledů, které vám nabídnou knihy leteckých fotografií Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, Rokycansko, Jižní Plzeňsko, Severní Plzeňsko a Plzeňsko z nebe. V plném proudu jsou i přípravy nové edice knih nazvané Čarovné Česko, která vám krásy naší země představí prostřednictvím těch nejkrásnějších fotografií od nadšených regionálních fotografů. Do tvorby těchto knih se můžete zapojit i vy, a to jak příspěvkem do textové části, tak i vlastními fotografiemi.

Komentáře

0 komentářů