lupa x
user

Krámek s DOBROtami

Krámek s DOBROtami

02.07.2020 , Aktualizováno 10.01.2021

PRO města a obce

Krámek s DOBROtami

Projektu, lákajícímu k nákupu i posezení, si všimli i v Bruselu

Před dvěma lety vznikl v Malči na Vysočině na místě bývalé hospody malý obchůdek nazvaný Krámek s DOBROtami. Majitelka Hana Nováková ho zprovoznila díky pomoci Místní akční skupiny Podhůří Železných hor jako sociální podnik, který vytváří pracovní místa pro ženy s různými typy znevýhodnění na trhu práce. V loňském roce dokonce projekt získal v Bruselu speciální cenu poroty z rukou evropského komisaře pro životní prostředí, oceány a rybářství Virginijuse Sinkevičiuse.

Vše začalo tím, když se MAS Podhůří Železných hor, která spadá do celorepublikové Národní sítě místních akčních skupin, podařilo vyčlenit finanční prostředky pro začátky podniku. Bylo třeba zrekonstruovat budovu, která dříve sloužila jako hospoda, a předělat ji na obchůdek s možností posezení. „Velmi mě těší, že tento krásný projekt díky kvalitní práci a podpoře naší místní akční skupiny mohl přispět k vytvoření nových hodnot ve venkovském prostředí," říká Jaromíra Valehrachová, manažerka MAS Podhůří Železných hor.

A co tedy v krámku najdeme? Řadu produktů od místních farmářů a výrobců, bezobalové potraviny, pečivo, které se peče přímo v obchodě, cukrářské výrobky a ekodrogerii, kterou lze nakoupit do opakovaně plnitelných obalů. Navíc si zde mohou návštěvníci užít posezení s hracím koutkem pro děti a dát si například fair trade kávu. „Pořádáme různé přednášky a workshopy, semináře, a to na různá témata. Obyvatelé Malče se zde spolu mohou setkávat a děti si hrát, náš krámek slouží i jako záchytný bod pro turisty, kteří míří na nedaleký zámek. Plníme tedy i funkci miniinformačního centra," uvádí majitelka krámku Hana Nováková. „Prioritou pro nás je, aby se u nás návštěvníci i zaměstnanci cítili dobře a aby se k nám všichni rádi vraceli," dodává Nováková.

„Každý projekt, který rozšíří nabídku služeb v naší obci a podpoří regionální produkci, vítáme,” říká Karel Musílek, starosta obce Maleč a zároveň aktivní člen reprezentující obec v MAS Podhůří Železných hor.

Rozvoj komunitního života díky činnosti Krámku s DOBROtami ocenila na konci loňského roku i Evropská komise v Bruselu na Konferenci CLLD (komunitně vedený místní rozvoj). Projekt získal speciální cenu poroty Best Project Enhancing the Living Quality of Local Communities (Nejlepší projekt pro zvyšování kvality života místní komunity) a podle poroty je to krásný příklad toho, jak je ve venkovském prostředí možné zaměstnat obyvatele regionu znevýhodněné na trhu práce, podpořit lokální výrobce a zpracovatele potravin, zlepšit podmínky místních obyvatel, chránit přírodní zdroje a začlenit občany do místních aktivit.

Komentáře

0 komentářů